wtorek, 28 czerwca 2011

Kilka słów o ziołach i przyprawach

Na pewno większość z nas lubi zarówno smak, jak i zapach ziół. Często taka aromatyczna mieszanka potrafi całkiem zmienić charakter potraw, nadać jej zupełnie inny wymiar. Wiadomo, inne są przyprawy do sałatek czy ciast, a inne do gotowanych, smażonych czy pieczonych potraw. Umiejętne dobranie odpowiedniej kompozycji jest bardzo ważne, bo nie raz można troszkę przesadzić z ilością ;) Osobiście uwielbiam zioła. Sałatki warzywne bez oregano, czy rosół bez pieprzu ziołowego - dziękuję;) Niżej przedstawiam mały przewodnik po (moim zdaniem) najważniejszych ziołach.

Bazylia: największe zastosowanie ma bazylia jako aromatyczna, trochę ostra przyprawa do potraw mięsnych, rybnych, warzywnych i pizzy. Listki o aromatycznym zapachu pasują do sera, pomidorów, makaronow. Świeże listki dodaje się do zimnych sosów, majonezu, masła ziołowego, twarożku, kanapek, octu ziołowego, surówek i sałatek.

Oregano: ma przyjemny i delikatny zapach oraz korzenny, lekko gorzkawy smak. Ponadto pobudza apetyt i ułatwia trawienie. Służy do przyprawiania warzyw (pomidory, groch, fasola, sałata), serów i ryb. Dodaje się je również do potraw mięsnych, sosów, zawiesistych zup, pizzy i spaghetti. Oregano doskonale pasuje do bazylii, majeranku, tymianku i pieprzu.

Pieprz ziołowy: to mieszanina ziół o ostrym smaku i aromacie, używana jako przyprawa do dań mięsnych, a także sałatek czy zup (szczególnie rosołu). Dobrze podkreśli też smak jajek, czy grzybów. Pieprz ziołowy wpływa na metabolizm i poprawia trawienie.  Używając pieprzu ziołowego należy pamiętać, by do mięs dodawać go na początku, a do pozostałych potraw w trakcie przygotowywania, a najlepiej na koniec.

Mięta: jej orzeźwiający smak pasuje do owoców strączkowych, ziemniaków, baraniny, a takrze sałat i mięsa mielonego. Używa się jej w stanie świeżym lub suszonym.

Estragon: polecany do białych sosów, białych mięs, ryb oraz potraw z jaj. Świey można dodawać do sałatek i zup. Nadaje im delikatny smak anyżku. Należy używać go w niewielkich ilościach. Ważne! Estragonu nie należy gotować.

Kurkuma: używana w kuchni indyjskiej jako curry, chińskiej jako stir-fry oraz włoskiej. Ma instensywną żółtą barwę (zabarwia np. ryż), intensywny aromat i lekko gorzki smak.

Pietruszka: używana jest najczęściej jako składnik zup, wchodzi w skład tzw. włoszczyzny. Silnie pachnące liście pietruszki służą do przyprawiania wielu potraw - w stanie świeżym, suszonym lub mrożonym.

Tymianek: w kuchni używa się świeżych lub suszonych liści. Wspaniale komponuje się z mięsem, rybami, pikantnymi sosami. Przyprawia się nim bigos, pasztety, różnorodne sery oraz pizzę, dzięki czemu potrawy otrzymują niezwykły smak i aromat.

Melisa: listki o cytrynowym zapachu dodajemy do sałat, sosów, niektórych potraw słodkich. Świeże nie nadają się do gotowania.

Seler naciowy: stosowany jest do zup, zapiekanek i sałatek. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza organizm z toksyn i pobudza przemianę materii.

Szczypiorek: używany do jajek, sałat, sosów maślanych i majonezowych. Używany w stanie świeżym, mrożonym, lub suszonym.

Koperek: dodaje sie go do kapusty, ryb, ziemniaków, sosów robionych na maśle, sałat, zup. Stosowany świeży, suszony i mrożony.

Cynamon: może służyć jako słodki dodatek zarówno do ciast jak i deserów, czy do cappucino. Poprawia apetyt i leczy przeziębienie.

Papryka słodka: stosuje się ją jako dodatek do ciast, wędlin, zup, warzyw, oraz sałatek. Ponadto podkreśla smak leczo, sosów i gulaszy, czy jest składnikiem marynaty do drobiu i ryb. Może też służyć jako naturalny barwnik używany do koloryzowania majonezowych sosów itp.

Imbir: gotowany podaje się jako herbatę, a świeży polecany do potraw z kuchni chińskiej. Poza tym, jest cenny dla naszego zdrowia - obniża poziom cholesterolu oraz poprawia krążenie. Polecany jest przy przeziębieniach i uczuciu osłabienia.

Anyż: używany w kuchni chińśkiej, nadaje potrawom z kurczaka, lub innych mięs, słodki smak. Dodaje się również do kompotów lub dżemów. Ponadto pomaga zwalczać przeziębienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz